For kontrollører og tekniske ledere
Du må ha godkjenning om du er teknisk leder på et kontrollorgan, eller skal foreta periodiske kjøretøykontroller.
Krav til godkjenning
Det er krav om godkjenning for kontrollører som skal utføre periodisk kontroll av kjøretøy. Du må
- ha fagbrev tilpasset den kjøretøykategorien du skal godkjennes for
- gjennomføre opplæring i periodisk kontroll av kjøretøy tilpasset den kategorien du søker godkjenning for
- sende inn politiattest som viser at du er skikket for oppgaven som kontrollør. Du kan søke om politiattest på politiets nettsider.
Det er også krav om godkjenning for teknisk leder og stedfortreder for kontrollorgan.
Du søker om godkjenning som kontrollør og teknisk leder på Din side.
På Din side kan du sjekke hva som eventuelt gjenstår før du får godkjenning. Her vil du også kunne hente kopi av godkjenningsbeviset ditt etter at du har fått godkjenning. Du vil motta godkjenningsbeviset ditt i posten når du har blitt godkjent.
Gebyr
Du må betale gebyr for å søke om godkjenning, selv om du får avslag. Det samme gjelder ved utvidelse av godkjenning. Vi sender deg faktura for gebyret i posten og svar på søknaden får du fortrinnsvis i din digitale postkasse.