Å bruke belte i buss er en gratis forsikring som kan redde liv
Mange er flinke til å huske på sikkerhetsbelte, men vanen sitter ikke like godt hos alle.
– De aller fleste av oss vet at det er påbudt å bruke belte, også på bussen. I bilen er beltet en godt innarbeidet vane. Og målet vårt er derfor at det blir en like god vane å bruke belte i buss både for din og andres sikkerhet, sier prosjektleder Ingvild Ryengen-Bjerke i Statens vegvesen.
Viktig med påminnelser
Undersøkelser viser at det er høy aksept for at det er påbudt med sikkerhetsbelte i buss, men bevisstheten i øyeblikket er likevel lav. Og vi ser at påminnelser påvirker beltebruken i positiv grad.
Statens vegvesen ønsker å komme så tett på brukssituasjon som mulig, når man faktisk sitter i bussen. For det er i bussen det skjer – det er der valget om å feste eller ikke feste beltet, blir tatt. Her er ikke minst bussjåføren en viktig rollemodell.
- Fester du beltet på deg selv, bidrar du også til økt sikkerhet for de andre på bussen! På bussen risikerer du ikke bare å skade deg selv, men også dine medpassasjerer dersom du sitter uten sikkerhetsbelte, sier Ryengen-Bjerke videre.
Svart belte i buss
Ungdom og unge voksne er de som oftest «glemmer» å ta på seg belte når de sitter i buss. Vi har laget materiell som busselskapene kan ta i bruk på skjermer i bussene sine, og andre flater de disponerer.
– Vår kampanjefilm «Svart belte i buss» ble laget for å engasjere og kommunisere effektivt med våre målgrupper, som er yngre og unge voksne.
I filmen viser vi i overført betydning at man mestrer noe på høyeste nivå dersom du har svart belte. Når det gjelder det å sitte på i en buss er det veldig enkelt å oppnå, fortsetter Ryengen-Bjerke.
Kan bli like tung som en elefant
Visste du at du kan bli like tung som en elefant dersom det skjer et uhell? Krasjer du uten å bruke sikkerhetsbelte blir du nemlig tyngre enn du tror.
· Å kollidere i 50 km/t uten bilbelte tilsvarer et fall på 10 meter
· Å kollidere i 70 km/t uten bilbelte tilsvarer et fall på 19 meter
· Å kollidere i 90 km/t uten bilbelte tilsvarer et fall på 32 meter
Bruk av sikkerhetsbelte er din livredder nummer én, og det enkleste trafikksikkerhetstiltaket som finnes, både for deg og dine medpassasjerer. Der det er belte – bruk det!